Főlap SzerhasználatIdegrendszer Az akciós potenciál

Az akciós potenciál

by Hajnik Tünde

Az akciós potenciál

Az akciós potenciál egy gyorsan lezajló és tovaterjedő membránpotenciál-változás, mely lehetővé teszi, hogy az idegsejtek axonján végigvezetődjön az információ. Az idegsejtek akciós potenciálját szokták kisülésnek, tüzelésnek is nevezni. Az akciós potenciál nagysága állandó, így digitális jelnek tekinthető, az információt az egymás után kialakuló akciós potenciálok mintázata, frekvenciája kódolja.

Az akciós potenciál az idegsejteken az axoneredési dombon keletkezik, ahol nagy sűrűségben vannak jelen feszültségfüggő Na+-csatornák. Ezeknek a megnyílása indítja az akciós potenciált. A feszültségfüggő Na+-csatornák megnyílásának küszöbe („tüzelési küszöb”) körülbelül -40 mV-nál van, míg az idegsejtek membránpotenciálja nyugalomban -60-90 mV. Tehát nyugalomban az idegsejtek nem hoznak létre akciós potenciálokat, csak akkor, ha valamilyen okból a membránjuk hipopolarizálódik, tehát pozitív irányba tolódik el, és eléri a tüzelési küszöböt. Ez például akkor történhet meg, ha az idegsejtre érkező serkentő szinapszisok közül több aktív egyszerre.

Az akciós potenciál kezdetekor tehát a feszültségfüggő Na+-csatornák megnyílnak, az idegsejtbe a koncentrációkülönbség miatt Na+-ionok jutnak be, ennek hatására a membránpotenciál egészen +40 mV-ig változhat. Tehát az idegsejt membránja ilyenkor depolarizálódik (megszűnik a polarizáció, 0 mV-os értéket vesz fel, majd át is fordul pozitív feszültségértékekre egy rövid időre). Ezután viszont megnyílnak a feszültségfüggő K+-csatornák, amelyeken keresztül a sejtből K+-ionok áramlanak ki, gyorsan visszaállítva a nyugalmi membránpotenciál értékét, a sejt repolarizálódik. Sőt, ilyenkor a sejt a nyugalmi potenciálnál kissé negatívabb membránpotenciál-értéket is felvehet, ezt utóhiperpolarizációnak nevezzük.

Access for free at https://humanbiomedia.org/

Az akciós potenciál az idegsejteken nagyon gyors folyamat, kb. 3 millisecundum (ezredmásodperc) alatt lezajlik! Emiatt gyors egymásutánban is képesek akciós potenciálokat létrehozni. Az idegsejt normál Na+-és K+-koncentrációját a Na+-K+-pumpa állítja helyre. Ez egy energiaigényes folyamat, ATP felhasználásával jár.

Az akciós potenciálok az axoneredési dombon keletkeznek, és az axon mentén terjednek végig, hiszen az axonon is találhatóak feszültségfüggő Na+– és K+-csatornák, amelyek segítségével újra kialakul a depolarizáció és a repolarizáció. Velőshüvellyel borított axonok esetében a vezetés „ugráló”, szaltatorikus, a Ranvier-féle befűződésekben elhelyezkedő csatornák révén újul meg az akciós potenciál, a velőshüvellyel borított szakaszokat „átugorva”. Ezáltal sokkal nagyobb vezetési sebesség alakulhat ki, mint csupasz, velőshüvely nélküli axonnál.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/File:Saltatory_Conduction.gif

Az akciós potenciál az axonvégződéshez elérve az ott található feszültségfüggő Ca2+-csatornák nyílását okozza, a Ca2+-beáramlás pedig kiváltja a szinaptikus hólyagocskák kiürülését a szinaptikus résbe, az információ az átvivőanyag közvetítésével jut át a posztszinaptikus idegsejtre.

Az agy legfontosabb átvivőanyagai