Főlap SzerhasználatIdegrendszer Agyműködés dióhéjban

Agyműködés dióhéjban

by Hajnik Tünde

Agyműködés dióhéjban

Az idegrendszer szervezetünk működésének egyik fő szabályozója, a hormonrendszer mellett. Központi idegrendszerünk az agyból és a gerincvelőből áll. Szerepe nagyon sokrétű: ide futnak be az érzékszerveinkből az információk, innen indulnak ki a mozgató idegek izmainkhoz, és a belső szerveink működését szabályozó központok is itt találhatóak.

A tudatos küszöböt nem feltétlenül elérő reflexműködések, és a belső szervi működések szabályozása a gerincvelőhöz és a nyúltvelőhöz köthetőek. Az agykéreg éberségének szabályozásában nagyon fontosak a középagyban és hídban található idegsejtcsoportok. Az érzelmek, motivációk kialakulásában részben köztiagyi, részben nagyagyi területek vesznek részt. A magasabb rendű gondolkodási műveletek elsősorban a nagyagyhoz köthetők: az érzékszervi információk tudatos feldolgozása, a mozgások megtervezése, összerendezése, a tanulás, emlékezés, figyelem, térbeli tájékozódás folyamatai. Az agy irányítja biológiai ritmusainkat, például alvás-ébrenléti ciklusunkat is.

A különféle agyterületek kapcsolataik révén hálózatokat alkotnak, melyek működése nagyon finoman szabályozott. Az egyes agyterületeken belül a különféle idegsejtek aránya, egymással való kapcsolódása és az általuk alkotott mikrohálózatok szintén kulcsfontosságúak az egészséges agyműködéshez. Az idegsejtek elektromos tevékenységének időbeli összehangoltsága különféle agyi ritmusok, oszcillációk keletkezését eredményezi, melyek például az éberségi szint meghatározásában, az emléknyomok eltárolásában játszanak szerepet.

Feladat: Az emberi központi idegrendszer részei
Agyműködés az idegsejtek szintjén