Ebben a fejezetben röviden összefoglaljuk azokat a lehetőségeket, amik az egyének számára is lehetőséget nyújtanak a felelősségteljes viselkedésre a hulladékgazdálkodás során.

A szemét és a hulladék nem azonos fogalmak. A „hétköznapi” szemetet hivatalosan Települési Szilárd Hulladék”nak (TSZH) nevezik.

A szelektív hulladékgyűjtés Magyarországon háromféleképpen történhet:

Egyénileg, házaknál történő hulladékgyűjtés: Ez magába foglalja a „házhoz menő” szelektív hulladékgyűjtést, illetve a „házhoz menő” zöldhulladék begyűjtését (19. kép). A szelektív hulladékok közül ez a következőket tartalmazza: kék színnel jelölt szemetes: papírhulladék, sárga színnel jelölt szemetes: műanyag és fém hulladék.

Háznál kihelyezett hulladékgyűjtő szemetesek

19. kép. Háznál kihelyezett hulladékgyűjtő szemetesek (Fotó: Kiss Boglárka).

Szelektív hulladékgyűjtő szigeteken (20. kép): Itt színnel jelölt szemetesekben helyezhetjük el a szelektív hulladékot: papírt, műanyagot és üveget.

Szelektív hulladékgyűjtő sziget Budapesten

20. kép. Szelektív hulladékgyűjtő sziget Budapesten (Fotó: Kiss Boglárka).

Hulladékgyűjtő udvarokban, szemléletformáló és újrahasznosító központokban történő elhelyezés (21. kép): A hulladékudvarokba bizonyos típusú veszélyes hulladékokat, építkezéskor keletkező törmelékeket lehet elhelyezni. A szemléletformáló és újrahasznosító központba pedig olyan, még használható állapotban lévő tárgyak kerülnek, amikre a tulajdonosok már nem tartanak igényt. Érintésvédelmi okokból, elektromos árammal működő eszközöket (kivéve elemmel, vagy törpefeszültséggel működőket) ide nem lehet leadni.

Elektromos hulladék szelektálására kihelyezett gyűjtő

21. kép.  Elektromos hulladék szelektálására kihelyezett gyűjtő (Fotó: Kiss Boglárka).

Szelektíven gyűjthető hulladékok (erről rengeteg információ található pl. FKFV honlapja)

Papírhulladék (22. kép): Ebbe a kategóriába tartozik a vegyes papír (pl.: csomagolópapír, könyv, újság) és a hullámkarton. A kisebb dobozokat kilapítva helyezzük a szemetesbe, ezzel helyet spórolunk. Papírhulladék leadható háznál történő szelektív hulladékgyűjtésnél, szelektív gyűjtőszigeteken, illetve hulladékgyűjtő udvarokban. Papír számára a szelektív szemetesek kék színűek. Zsírral szennyezett papírt, zsebkendőt, szalvétát és pelenkát tilos a szelektív papírszemét közé dobni!

Papírhulladék.

22. kép. Papírhulladék (Fotó: Kiss Boglárka).

Műanyaghulladék (23. kép): Ide tartoznak a műanyag PET palackok lecsavart kupakkal, flakonok, fóliák. Másik nagy csoportja az italos kartondobozok például tejes-, gyümölcsleves dobozok (2022. január 1-től). Fontos, hogy ezeket azonban csak öblítés után dobjuk a szelektív szemetesbe. A kupakokat minden esetben le kell csavarni, majd a flakon összelapítása után visszacsavarni. Ezeket kidobhatjuk háznál történő hulladékgyűjtőbe, szelektív gyűjtőszigeteken, vagy hulladékgyűjtő udvarokban. Fontos azonban, hogy a hungarocellt a hulladékgyűjtő udvarokba vigyük, illetve, hogy ne dobjunk a műanyag szelektívbe zsíros vagy vegyszeres flakonokat.

Műanyag hulladék.

23. kép. Műanyaghulladék (Fotó: Kiss Boglárka).

Fémhulladék: Ide tartoznak a konzervdobozok, fém üdítős- és sörös flakonok. 2022-es szabályozás szerint a fémet és a műanyagot azonos szelektív szemetesbe kell gyűjteni, aminek a színe a sárga. Ne kerüljön bele étellel szennyezett konzerv. Nagy múlttal rendelkezik a vas tartalmú hulladék újrahasznosítása, ezeket mágnes segítségével szelektálják a többi fém közül. Az alumínium tartalmú szemétből, bár kevesebb keletkezik, mégis az újrahasznosítása olyan energiatakarékos, hogy a gyáraknak sokkal jobban megéri, mint újra előállítani (https://www.fkf.hu/mit-hova-dobjak-muanyag)

Fehérüveg-hulladék (24-25. kép): Gyűjtőszigeteken és hulladékgyűjtő udvarokban tudjuk szelektíven gyűjteni. A szelektív szemetes színe: fehér. Ne dobjuk ki síküveget, ami például tükör vagy ablaküveg. Továbbá nem kerülhet a szelektív szemét közé villanykörte, veszélyes hulladékos üveg, vagy hőállóüveg.

Befőttes üvegek.

24-25. kép. Befőttes üvegek (Fotó: Kiss Boglárka).

Színesüveg-hulladékok (26. kép): Öblös üvegek: boros, pezsgős és sörös üvegek. Gyűjtőszigeteken és hulladékudvarokon tudjuk szelektíven gyűjteni. A szelektív szemetes színe: zöld. Ne dobjunk ki a szelektív közé: kerámiát, porcelánt, illetve veszélyes hulladékot tartalmazó üveget.

Borosüvegek

26. kép. Borosüvegek (Fotó: Kiss Boglárka)

Használt olaj, mint hulladék (27. kép): A használt sütőolaj és göngyölege, illetve a fáradt olaj és göngyölege tartozik ebbe a kategóriába. Ezt csak az erre kijelölt hulladékudvarban vagy gyűjtőhelyen lehet leadni. Fontos, hogy nem csak a gépkocsi olajat és a használt sütőolajat, hanem azok kiürült flakonjait is ide kell leadni.

Használt olaj, olajosflakon és használt étolaj lerakó.

27. kép. Használt olaj, olajosflakon és használtétolaj-lerakó (Fotó: Kiss Boglárka).

Veszélyes és speciális kezelést igénylő hulladékok (28-29. kép): Ezeket két csoportba sorolhatjuk az alapján, hogy bármely szemétudvarban leadhatók-e, vagy csak speciálisan erre kijelölt hulladékudvarok foglalkoznak-e vele.

Bármely szemétudvarban leadhatók közé tartoznak az elektronikus hulladékok, elemek és akkumulátorok.

Tönkrement hűtő és gumiabroncs.

28. kép. Tönkrement hűtő és gumiabroncs (Fotó: Kiss Boglárka).

Speciális lerakó hellyel rendelkeznek például az abroncsok, vegyszerek, olajszűrők, nyomtató patronok, festékhulladék és építési törmelékek.

Használt patron, festék és oldószer, orvosi veszélyes hulladék.

29. kép. Használt patron, festék és oldószer, orvosi veszélyes hulladék (Fotó: Kiss Boglárka).

Lom (30. kép): Olyan nagy darabos hulladék, amely nem tartalmaz veszélyes hulladékot. Ezeket a kijelölt hulladékudvarokban lehet lerakni, gyakran előzetes egyeztetés alkalmával. Másik alkalom erre a lomtalanítás, ami helyenként változó időpontban történik. Ilyenkor a házak vagy lakások elé kihelyezett lomokat egy adott időpontban elszállítják.

Kerti lomok.

30. kép. Kerti lomok (Fotó: Kiss Boglárka).


Comments

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük