Az elmerülés a fenntarthatóság kérdéskörében előbb-utóbb szükségszerűen elvezet a kérdéshez:
Hogy erre megfelelő választ tudjunk adni, ahhoz mindenképpen igazodnunk kell neveltjeink életkorukból fakadó élethelyzetére és sajátságaira.
Az alábbiakban elsősorban olyan (ökológiai lábnyomot csökkentő) cselekvési tippeket fogunk felsorolni, melyek a legtöbb magyar polgár számára (természetesen életkörülményeitől függő módon és mértékben) kivitelezhetők (ennek részletes kifejtése a Függelék fejezetben található.)
Ezek többnyire csupán egyéni (illetve háztartási szintű) megoldási utak, melyek üdvözítő volta önmagukban (ha csak ilyenekre hagyatkoznánk) kérdéses (amint azt a közösségiség fontosságáról szóló fejezetben hangsúlyoztuk), ám megvalósításuk ezzel együtt is fontos volna társadalmaink minél szélesebb rétegében. Mindazonáltal alkalmasak arra, hogy a cselekvési utak sokféleségére (és ezen keresztül a társadalmi és ökológiai rendszerek komplexitására) rávilágítsunk velük.
Hasznos persze, ha tudatosítjuk a diákokban, hogy ezeknél az életvezetési döntéseknél jóval nagyobb kaliberű stratégiai döntéseket is hoznak majd az életükben, amelyek még markánsabban meg fogják határozni, hogy a probléma vagy a megoldás részeivé válnak-e a globális (és persze lokális) fenntarthatóság szempontjából:
- Amikor költöznek.
- Amikor építkeznek.
- Amikor táplálkozási és élelembeszerzési szokásokat választanak.
- Amikor választott hivatásukban szakosodnak.
- Amikor vállalkozásokat indítanak.
- Amikor földművesekké válhatnak.
- Amikor földterületek kerülnek a birtokukba (kiskerttől akár tájakon átnyúló földekig).
- Amikor a közügyekkel foglalkozni kezdenek.
- Amikor döntéshozókként társadalmi, gazdasági, közigazgatási döntések múlnak rajtuk.
- És végül, de nem utolsósorban, amikor lehetőség szerint ökologikus helyi kisközösséget választanak, alapítanak, működtetnek (vagy épp passzívan kimaradnak ebből).
Mindezekben a helyzetekben különösen fontos volna, hogy már a tervezési fázisok elejétől kezdve megfelelő alapismeretekkel, értékrenddel, reflexiós képességgel dolgozzanak. Ezek formálására az egyik (bár korántsem az egyetlen) eszköz szétnézni a mindennapi kis döntések lehetőségi terében.
Vélemény, hozzászólás?